Antique Petrus Regout & CO Maastricht "Fantaisie"

89,00 zł

Antyczny talerz z manufaktury Petrus Regout Maastricht "Fantaisie" wyprodukowany w Holandii. Przedstawia scenkę chłopca i dziewczyny siedzących na ławce i pijących herbatę. Stan zachowania jest dobry, bez uszkodzeń, zabrudzeń. Z tyłu posiada sygnaturę, której nazwa wskazuje na drugą połowę XIX wieku, a dokładniej na lata 1880 - 1890, ponieważ sygnatury po roku 1899 nosiły inną nazwę. O historii manufaktury piszemy więcej pod zdjęciem. 

Talerz może stworzyć ciekawą dekorację ścienną, świetny dodatek do Twojej kolekcji lub idealny prezent.

Ilość
Wysyłka 48 h

AN22007
Wymiar
średnica: 22 cm
Materiał
porcelana

Zapytaj o produkt

Zapytaj o produkt

Prosimy wypełnić poniższe pola formularza, skontaktujemy się z Państwem najszybciej jak to możliwe.

* Pola wymagane

Anuluj lub  

Pod koniec XVII wieku holenderski przemysł garncarski w Delft miał 45 manufaktur zatrudniających 10 000 pracowników. Pod koniec XVIII wieku, w obliczu rosnącej konkurencji ze strony garncarni z North Staffordshire, przemysł zmniejszył się do 28 manufaktur zatrudniających zaledwie 280 pracowników, a do 1850 r. pozostały tylko dwie garncarki i 76 pracowników.

Petrus Regout był holenderskim przemysłowcem, początkowo handlującym szkłem oraz ceramiką. Do roku 1836 roku założył w Maastricht zarówno fabrykę szkła, jak i ceramiki - stał się jednym z najważniejszych holenderskich producentów zastaw stołowych od drugiej połowy XIX wieku, aż do II wojny światowej.

Na początku Petrus Regout nie był w stanie dorównać jakością angielskiemu wyrobowi, ale jego cena była o 40-50% niższa. Z pomocą angielskiego doradcy i kilku garncarzy ze Staffordshire rozwiązał problem jakości. Oprócz zatrudniania angielskich garncarzy, Regout zlecił produkcję grawerowanych tabliczek w North Staffordshire – stąd węzeł Stafford na jego wcześniejszym wyrobie.

W 1899 roku firma, dotychczas znana pod nazwą Petrus Regout, została przemianowana na „Sfinks”. Do tego czasu firma już od dwudziestu lat używała wizerunku leżącego sfinksa jako swojego logo.

W 1913 roku, szczytowym roku garncarstwa z Maastricht, zatrudniali około 7000 osób - co ciekawe, w tym czasie, chociaż oznaczony jako „Made in Holland”, jeden z ich serii wzorów nosił nazwę „Stara Anglia”.